HISTORIA SZKOŁY

          Szkoła Podstawowa nr 2 w Myszkowie mieści się w jednej z najstarszych dzielnic naszego miasta – Pohulance. Jest to szkoła z tradycjami, dlatego też przemiany jakie w niej zachodziły na przestrzeni lat, można przedstawić jedynie w zarysie. W 2002 roku obchodziliśmy dziewięćdziesięciolecie istnienia szkolnictwa w dzielnicy. Tak długi „szkolny staż” zobowiązuje do podtrzymywania związków z przeszłością i kontynuowania tradycji; do pamięci o nauczycielach i ich wychowankach, którzy tu właśnie wkraczali w świat wiedzy. Odzwierciedleniem dorobku kilku pokoleń są prowadzone od najwcześniejszych lat istnienia szkoły kroniki, eksponowane w czasie dzisiejszej uroczystości.

Początki szkolnictwa na terenie Pohulanki sięgają 1912 roku; wiążą się z uruchomieniem na terenie dzielnicy fabryki i powstaniem osiedla przyfabrycznego. Wtedy właśnie emerytowany pisarz sądowy Kuliński zorganizował w swoim mieszkaniu przy ul. Ciasnej 5 tajne nauczanie. Szkoła ta istniała do roku 1914, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – w 1918r., ponownie ją uruchomiono z inicjatywy byłego legionisty Lesiaka. Otwarto wtedy szkołę jednoklasową, mieszcząca się jak poprzednia w domu pana Kulińskiego.

W latach międzywojennych, z uwagi na wzrost liczby dzieci, ze zbiórki pieniędzy zorganizowanej przez mieszkańców dzielnicy, wynajęto większą izbę przy ul. 1 Maja 127. Uczyły się w niej tylko dzieci młodsze, starsze zaś uczęszczały do szkół w Myszkowie. Z czasem utworzono drugą salę lekcyjną w tym samym budynku i szkoła w takim stanie istniała do wybuchu II wojny światowej.

W roku 1937 mieszkańcy Pohulanki zawiązali Komitet Budowy Szkoły, a uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu przy ul. Jaworznickiej 34 odbyła się w 1938r. W tym samym roku, dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Pomocy Budowy Szkół, Fabryki Naczyń Emaliowanych oraz składkom miejscowej ludności, szkołę wybudowano, lecz wykończeniu wnętrz przeszkodził wybuch wojny.

Podczas okupacji niemieckiej, w latach 1941 – 43, Zofia Kania prowadziła w swoim mieszkaniu tajne nauczanie, natomiast po zakończeniu działań wojennych Dyrekcja Fabryki Naczyń Emaliowanych przeznaczyła na cele szkolne jedną salę w willi fabrycznej; drugie pomieszczenie wygospodarowano w baraku poniemieckim. W r. szk. 1945/46 wszystkie klasy znajdowały się w jednym budynku, a kierownikiem szkoły, której nazwa brzmiała: Szkoła Podstawowa nr 3 w Myszkowie został Stanisław Gliwa.
W r. szk. 1947/48 szkoła mieściła się już we własnym budynku przy ul. Jaworznickiej 34. Dwa lata później funkcję kierownika szkoły objęła Maria Nachmilner, a w r. szk. 1953/54 zastąpił ją  Aleksy Wójcik.

1 IX 1955r. szkoła zaczęła funkcjonować pod nową nazwą, jako Szkoła Podstawowa nr 2. 22 listopada 1958r. na zebraniu mieszkańców Pohulanki i Myszkowa wybrano Komitet Rozbudowy Szkoły.

W kolejnych latach funkcję kierowników i dyrektorów szkoły pełnili: Stanisława Wójcik (1963–65), Leokadia Zenderowska (1965–67),  Artur Nawrot (1969–76),  Kazimierz Pasecki (1976–83) i Elżbieta Kościow (1983 – 84).

W latach siedemdziesiątych dzieci uczyły się już w 19 oddziałach, liczących 534 uczniów, a życie szkolne rozwijało się prężnie i dynamicznie.

W r.1973, na przykład, biblioteka w naszej szkole stała się wiodącą biblioteką w mieście; wiele uwagi poświęcano też Izbie Tradycji i Pamięci, związanej z kulturą regionu i środowiska. Od strony ul. Jaworznickiej istniał, o czym niektórzy pamiętają, ogródek geograficzno – matematyczny z przyrządami do pomiaru pogody i zróżnicowaną rzeźbą terenu. Szkoła była również organizatorem szerokiego ruchu turystycznego: Koło PTTK, istniejące od 1961r., skupiało wielu młodych zapaleńców turystyki pieszej, a za swoją działalność otrzymało od Zarządu Głównego PTTK w Warszawie dyplom za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa. Wyjątkowe w skali miasta położenie placówki, w sąsiedztwie lasów i stawów, przyczyniło się do rozwoju sportów zimowych, toteż nasi uczniowie z sukcesem startowali w igrzyskach wojewódzkich szkolnych zespołów w hokeju na lodzie w Tychach, w których zajęli 3 miejsce oraz przez wiele lat skutecznie rywalizowali w narciarskich biegach terenowych. Ale sport nie był w tych czasach jedyną pasją uczniów. W szkole działały również zespoły artystyczne: 60 osobowy chór, zespół mandolinistów, akordeonistów, a także zespół tańców ludowych i współczesnych.

Zakładem opiekuńczym szkoły była przez wiele lat Myszkowska Fabryka Naczyń Emaliowanych. To głównie jej pracownicy oraz pracownicy innych myszkowskich zakładów zobowiązali się przekazać w czynie społecznym fundusze, które stanowiły 50% ogólnych kosztów rozbudowy szkoły. W latach 80 – tych wybudowano sanitariaty dla dzieci i kotłownięa w roku 1984 (kiedy to dyrektorem szkoły został Kazimierz Tkacz, pełniący tę funkcję do r.2000) otwarto długo oczekiwaną salę gimnastyczną – dar MFNE. Ponieważ uczniów „Dwójki” wciąż przybywało i trzeba było myśleć o dalszej rozbudowie, zakład opiekuńczy znów przyszedł z pomocą, biorąc na siebie całkowity koszt modernizacji istniejącego obiektu. Dobudowano drugie piętro, powstały nowe pracownie. Gotowy obiekt – taki, jaki mamy obecnie – oddano do użytku z początkiem r. szk. 1989/90.

Kolejne zmiany przyniósł rok 1999. W związku z reformą systemu oświaty część budynku przeznaczono dla nowo powstałego Gimnazjum nr 2, a co za tym idzie, zaczęły w nim funkcjonować odtąd dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 z  dyrektor Urszulą Urbaniak na czele oraz Gimnazjum nr 2, którego dyrektorem została  Aldona Zygier.

10 września 2002 roku, w związku z uroczystością dziewięćdziesięciolecia szkolnictwa na Pohulance, dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, którą umieszczono na ścianie pierwszego budynku szkoły przy ulicy Ciasnej 5. Jubileusz uczczono wydaniem monografii szkoły.

Dwa lata później, w 2004r., Rada Miasta podjęła decyzję o połączeniu szkoły podstawowej i gimnazjum, i utworzeniu Zespołu Szkól Publicznych nr 2 w Myszkowie, którego dyrektorem została Aldona Zygier.

W roku 2005 z inicjatywy Przewodniczącego Rady Miasta  Wojciecha Pichety powstało w pobliżu szkoły pełnowymiarowe „zielone boisko” przeznaczone dla uczniów.

Obecnie w Zespole Szkół Publicznych nr 2 uczy się w 12 oddziałach 280 uczniów; jest w nim zatrudnionych 30 pedagogów i 8 pracowników obsługi i administracji. Nasi uczniowie rozwijają swoje zainteresowania poprzez pracę w kołach przedmiotowych, artystycznych i sportowych, a efekty tej pracy owocują licznymi nagrodami w konkursach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Wśród  laureatów tych konkursów są finaliści, m.in.: ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wojewódzkich konkursów recytatorskich, diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Żyć Eucharystią”, finaliści konkursów powiatowych: historycznego i geograficznego, Jurajskiego Konkursu Informatycznego, Konkursu o Unii Europejskiej, a także laureaci wielu konkursów plastycznych.

Nasza szkoła jest także od kilku lat organizatorem konkursów międzyszkolnych, m.in. takich jak: matematyczny konkurs dla uczniów klas III szkoły podstawowej Z matematyka na Ty czy Powiatowy Terenowy Bieg po Wiedzę dla gimnazjalistów. W ubiegłym roku szkoła wraz z Uczniowskim Klubem Sportowym Herkules, była również współorganizatorem XXVI Ogólnopolskiego Biegu Pięciu Stawów im. Zdzisława Burdy.

Z troską o jak najlepszy wizerunek placówki związane były działania zmierzające do obrania patrona i nadania szkole imienia. Uczniowie zapoznali się z sylwetkami wielu wybitnych Polaków, spośród których wybrali Jana Pawła II. Śmierć papieża uświadomiła wszystkim, że nie ma godniejszej osoby, której moglibyśmy powierzyć duchową opiekę nad naszą szkołą. Aby przybliżyć uczniom postać patrona, włączyliśmy do programu szkoły wiele działań wychowawczych i edukacyjnych. Odbywały się zajęcia edukacyjne w blokach tematycznych poświęcone papieżowi oraz konkursy o zasięgu szkolnym i międzyszkolnym,  m.in.: konkurs poetycko – recytatorski Strofy dla Papieża, konkurs informatyczny Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, konkurs plastyczny, fotograficzny i literacko- plastyczny Jan Paweł II Wielki. Powstała biblioteczka związana z postacią patrona, wystawki i kąciki tematyczne.

Młodzież gimnazjalna przygotowała dla mieszkańców Pohulanki wieczornicę poświęconą Janowi Pawłowi II, uczniowie wykonali albumy prezentujące jego osobę, wydali specjalne numery gazetek o papieżu, wzięli udział w projekcji filmu Jan Paweł II. W kwietniu 2006r. uroczyście obchodziliśmy pierwszą rocznicę śmierci papieża, a w okolicznościowej akademii wystąpili gimnazjaliści z Pińczyc. W podsumowaniu tych wszystkich działań, aby upamiętnić uroczystość nadania szkole imienia, wydano okolicznościowy folder.

Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Myszkowie mają świadomość wielkiej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa w związku z wyborem osoby Jana Pawła II na patrona szkoły. Niech przykład naszego wielkiego Rodaka i jego piękne myśli będą dla nas drogowskazami po trudnych ścieżkach ludzkiego życia. 

HYMN:

NAUCZYŁEŚ NAS…

słowa: Milena Rytelewska

muzyka: Stanisław Tomczyński

1. O krok od Twojej kochanej Częstochowy

O krok od Twoich ukochanych gór

Dla Ciebie śpiewamy Janie Pawle Drugi

I dla Ciebie jesteśmy. Jesteśmy Tu.

Z Niebieskiej Katedry pilnuj Nas

Niebieski Profesorze śmiej się z Nami

bo przecież to My – uczniowie Twoi

Co o Tobie nie zapomną nigdy.

Pamiętamy…

ref.

Nauczyłeś Nas jak współczuć i kochać

Nauczyłeś Nas jak patrzeć i słuchać

Nauczyłeś Nas jak ufać –

Zaufaj teraz Nam.

2. Chcemy być mądrzy, uczciwi i szlachetni

Chcemy budować a nie burzyć Świat

I myśl Twoją chcemy stale pielęgnować

I Twoją drogą iść – choćby pod wiatr.

A jeśli Nas porwie młodzieńcza buta

albo pokora zniknie – no cóż…

Wtedy palcem Nam pogroź niegroźnie

Minę marsową zrób Niebieski Profesorze

I Morskie Oko zmruż.

ref.

Nauczyłeś Nas jak współczuć i kochać…

3. O krok od Twojej kochanej Częstochowy

O krok od Twoich ukochanych gór

Dla Ciebie śpiewamy Janie Pawle Drugi

I śpiewać będziemy. I będziemy Tu.